Společnost Colliers International dnes zveřejnila zprávu o maloobchodním trhu v České republice za třetí čtvrtletí tohoto roku. Ze zprávy vyplývá, že letos budou díky zpomalení výstavby dané saturací trhu a aktuálními tržními podmínkami otevřena v České republice jen dvě obchodní centra. Zároveň existují první náznaky vstupu nových hráčů na český trh, který ale nedisponuje vhodnými prostory.
Investice a výnosy
Objem investic do komerčních retailových nemovitostí dosáhl na konci třetího čtvrtletí 1,45 miliardy eur, sektor retailu zůstává pro investory velmi přitažlivý a tvoří 38 % celkových investic. Dosud největší letošní transakcí zůstává nákup portfolia hypermarketů společností Arcona Capital za 102,6 milionů eur, druhým největším obchodem je nákup obchodního centra Forum Ústí nad Labem skupinou NEPI za 82,6 mil. eur. Nejzajímavější letošní transakcí je nákup obchodního domu Kotva místním investorem PSN za přibližně 80 milionů eur
Investiční aktivita zůstane v tomto roce velmi vysoká, především díky dvěma projektům: obchodnímu centru Olympia v Brně a pražským Letňanům. Zástupci Colliers očekávají, že za Olympii Brno, největší nákupní centrum v České republice, které bylo v roce 2011 prodáno za přibližně 250 mil. eur, nový vlastník v příštích měsících zaplatí více než 300 milionů euro.
Vysoká investiční poptávka po prémiových produktech pomohla stlačit výnosy na rekordně nízkou úroveň. V budoucnu lze díky nedostatku vhodných prvotřídních prostor očekávat jejich další pokles. Na konci druhého čtvrtletí se výnosy u špičkových obchodních center pohybovaly na hodnotě 5,25 %, zatímco výnosy v nákupních třídách klesly na nové minimum 4 %. Je pravděpodobné, že výnosy v retailových nemovitostech v centru Prahy se u dlouhodobých pronájmů budou pohybovat ještě o půl procenta níže než průměrné výnosy u prvotřídních nemovitostí.
Retailové prostory
Vzhledem k tomu, že v posledních 15 letech rostla plocha maloobchodních prostor a zároveň došlo k poklesu absolutní kupní síly českých zákazníků, nepřekvapí, že v České republice je nových retailových projektů poskrovnu. Galerie Přerov z portfolia Reality Management s celkovou pronajímatelnou plochou 13 000 m2, která se nachází v centru města a vznikla přestavbou bývalého obchodního domu, je jediným nákupním centrem otevřeným za první tři čtvrtletí tohoto roku. Malý retail park MyBox byl také nedávno dokončen v Brandýse nad Labem.
Aktuální projekty se zaměřují na rekonstrukce a přestavby nákupních center první a druhé generace a na rozvoj retailových parků ve městech, ve kterých dosud chyběly. Nájmy zůstávají celkem stabilní, k jejich menšímu nárůstu o 5 až 10 % došlo v roce 2015. Od té doby se nájmy ustálily, ale pozitivní vývoj ekonomických ukazatelů může v krátkodobém a střednědobém horizontu přinést mírný růst nájmů v primárních lokalitách.
Trendy
Pokud se zaměříme na nové značky, mají všichni potenciální módní nájemci jednu věc společnou: jejich podmínkou pro vstup je získání prostor v pražských prémiových lokalitách – nákupních třídách nebo obchodních centrech. Vzhledem k omezené nabídce prvotřídních retailových prostor a jejich vysoké obsazenosti je šance na příchod na český trh poměrně nízká. Nicméně Colliers zaznamenal aktivitu několika nových značek, které se chystají vstoupit na český trh. Některé se rozhlížejí po maloobchodních prostorách v Centru Chodov, ve kterém právě probíhají práce na jeho rozšíření o dalších 39 000 m2.
Módní značky se dosud převážně zaměřovaly na ženy a mladší generaci. Podle zástupců Colliers si někteří obchodníci začínají uvědomovat potenciál pánské módy. Ti se rekrutují například z řad e-shopů, kdy poté, co se etablovali na poli e-commerce, přistoupili k dalšímu kroku – otevření kamenné prodejny. Ty slouží nejen jako výdejny e-shopů, ale i jako plnohodnotné obchody (např. Alza, CZC, Friendly Suits a prodejny s parfémy).
Stejně jako v ostatních zemích i v České republice rychle roste e-commerce. Mezi léty 2005 a 2015 vzrostly on-line prodeje meziročně průměrně o 21 % a podobná úroveň se očekává i za rok 2016. Nejrychleji rostoucími sektory jsou FMCG a DIY. Obě tato odvětví byla v minulosti na českém online trhu přehlížena a zaostávala za spotřební elektronikou a kosmetikou.
Výhled
Růst maloobchodních prodejů spojený s omezenou výstavbou nových prostor by mohl zvýšit poptávku po nových retailových jednotkách. „Neočekáváme ale, že developeři významně zvýší svoje aktivity,“ říká Ondřej Vlk, ředitel výzkumného oddělení Colliers v České republice. „Pravděpodobně zůstane zachován stávající trend zaplňování posledních volných míst na trhu a renovací, expanzí a změn konceptů stávajících starších nákupních center,“ dodává Ondřej Vlk.